Vitas Apsītes psihologa,
ģimenes psihoterapijas speciālista
privātprakse
Vitas Apsītes psihologa,
ģimenes psihoterapijas speciālista
privātprakse
EMDR nozīmē Eye-Movement Desensitization and Reprocessing - desensibilizācija un traumu pārstrāde, izmantojot acu kustības.
Tā ir efektīva psihoterapijas metode, ko lieto sadarbībā ar klientiem traumatiskas pieredzes kontrolētai pārvarēšanai. 1987. gadā EMDR atklāja Fransīne Šapiro, un tagad to sauc arī par priekšējās daļas/pieres rievas (frontal line) ārstēšanu.
EMDR metode aktivizē dabisko atveseļošanās procesu, izmantojot paša organisma resursus, tiek aktivizēti procesi, kas atbloķē smadzeņu neironu tīklus, kuros „glabājas” traumatiskā pieredze, un tā sāk pārstrādāties.
Šis process norit apmēram sekojoši.
Klientam jāatsauc atmiņā traumējošais notikums. Psihologs sēž klientam pretī un ritmiski kustina roku (plaukstu) klienta acu augstumā no vienas puses uz otru un atpakaļ. Klients ar acīm seko līdzi šīm roku kustībām.
Terapijas procesā emocijas un tēli, kas saistīti ar traumējošo notikumu var kļūt intensīvāki un spilgtāki. Psihologs atbalsta klientu un palīdz atbrīvoties no radušamies negatīvajām emocijām un spriedzes. Sesijas beigās pārdzīvojumu intensitāte samazinās.
Šīs metodes priekšrocība ir ātrā iedarbība. Protams, viss atkarīgs no situācijas, taču visbiežāk sesiju skaits var variēties no 1-2 līdz 6-16 (katra kopā ar sarunu ilgst 90 minūtes). Taču ir gadījumi, kad pat vienas sesijas laikā „izdzēšas” divdesmit gadus senu traumu sekas. Jāpiebilst, ka šo metodi ļoti veiksmīgi izmanto arī speciālisti, kuri sniedz psiholoģisku palīdzību „karstajos punktos” cilvēkiem, kas pārcietuši dabas katastrofas, teroristu uzbrukumus u.tml.
EMDR metode var palīdzēt gadījumos, ja:
EMDR var palīdzēt cilvēkiem, kuri pārdzīvojuši psihotraumu. Maza atkāpe, kurā pakavēšos pie termina "psihotrauma".
Kas tad ir psihotraumatiski notikumi? Saskaņā ar definīciju, par psihotraumatiskiem notikumi tiek uzskatīti tad, ja cilvēks ir bijis pakļauts abiem zemāk minētajiem faktoriem:
1) cilvēks ir pieredzējis, bijis par aculiecinieku vai saskāries ar vienu vai vairākiem notikumiem, kas ir saistīti ar fizisku nāvi vai smagiem ievainojumiem, vai to draudiem, kā arī ar draudiem apkārtējo fiziskajai drošībai;
2) personas atbildes reakcija ir bijusi intensīvas bailes, šausmas vai bezpalīdzības izjūta.
Tātad psiholoģiski traumējošs ir notikums, kas ir ārpus parastā pārdzīvojumu līmeņa un kas būtu nepanesams gandrīz ikvienam, t.i., nopietni draudi cilvēka dzīvībai vai fiziskajai veselībai, nopietni draudi viņa bērniem vai tuviniekiem, pēkšņa mājas vai mikrovides sagraušana, vai tas, ka cilvēks redzējis kādu citu, kurš tiek nopietni ievainots vai iet bojā nelaimes gadījumā vai no fiziskas vardarbības. Traumējošais notikums tiek atkal un atkal pārdzīvots kādā no sekojošiem veidiem:
Taču psiholoģisku traumu var radīt ne tikai dzīvību apdraudošas katastrofas un situācijas. Bieži traumas var radīt situācijas, par kurām neaizdomājamies kā par potenciāli psiholoģiski traumējošām. Turklāt dažādos vecuma periodos dažādi notikumi var būt psiholoģiski traumējoši.
Mazam bērnam trauma ir :
1. seperācija (šķiršanās) no vecākiem,
2.skatīšanās depresīvas mātes acīs – tātad mātes depresija (ja māte depresīva bērna pirmā dzīves gada laikā, bērnam parādās vairākas neirofizioloģiskas un uzvedības līmeņa stresa un depresijas pazīmes),
3.dzīve ģimenē, kurā pastāv spriedze starp vecākiem.
Pusaudzim psiholoģisku traumu rada:
1.izsmiešana no vienaudžu puses;
2. rūpes par vecākiem-alkoholiķiem.
Pieaugušajiem:
1. hroniska vientulība;
2. mājdzīvnieka zaudējums;
3. pastāvīga kauna vai neveiksmes izjūta.
Kā raksta mans skolotājs Olivers Šube*, kura vadībā apgūstu šo psihoterapijas metodi, tad:
EMDR profesionāļu valodā nozīmē desensibilizācija un traumu pārstŗāde, izmantojot acu kustības, bet klientu valodā – „reiz tev tas jāizdara”. Tā ir psihoterapijas metode, ko lieto, lai pārstrādātu traumatisku pieredzi drošā vidē.
Maldīgs ir teiciens Laiks sadziedē visas brūces. Nē – laiks nesadziedē VISAS brūces. Dažas jākopj īpaši uzmanīgi, un tikai tad tās sadzīst.
*Oliver Schubbe (1962) psihologs, uzvedības un ģimenes terapeits, EMDR treneris, pēc trīs gadu ilgas darbošanās Sandjego 1990.gadā nodibinājis Traumu terapijas institūtu Berlīnē (www.traumtherapie.die), ir EMDRIA Deutschlande.V. un starptautiskās EMDR treneru organizācijas NOEt dibinātajs.