Vitas Apsītes psihologa,
ģimenes psihoterapijas speciālista
privātprakse
Vitas Apsītes psihologa,
ģimenes psihoterapijas speciālista
privātprakse
Psiholoģiska medote - "rīks", kurš tiek iedots (iemācīts) vecākiem, lai viņi paši ikdienā to pielietotu un tā tiktu galā ar problēmsituācijām saskarsmē ar bērnu. Mani pašu Marte Meo visvairak patīk tas, ka ar bērna grūtībām (kašķi, neklausīšana, bailes utt.) nestrādā psihologs, bet - to iemācās darīt vecāki!
Psihologs mājās (bērnam pierastā vidē) uzfilmē vecāku un bērnu saskarsmi, izanalizē to, atrod, kādas bērna vajadzības netiek apmierinātas un konkrēti parāda, kas pieaugušajam jādara, lai ikdienā savstarpējā komunikācija kļūtu par „bērnu attīstošu”.
Vecāki ar psihologa palīdzību pakāpeniski mācās, kā ikdienas situācijās ieraudzīt, apmierināt patiesās bērna vajadzības un attīstīt bērna prasmes.
Šo metodi konsultēšanā sauc Marte Meo, tās mērķis ir efektīvi veicināt bērnu attīstību, tā nerisina konfliktus, nemeklēt vainīgo, „nerakņājas pagātnē”, tā strādā ar esošām grūtībām „šeit un tagad”; tā akcentē gan bērna, gan vecāka resursus – stiprās puses.
Konsultācijas var palīdzēt vecākiem, kuriem:
bērns zīdaiņa vecumā ir raudošs, grūti nomierināms, ar lielu aktivitāti vai pretēji – gauss, ir grūtības ar ēšanu, ģērbšanos, mazgāšanos;
pirmsskolas vecumā bērns ir nepaklausīgs, agresīvs, pārāk emocionāls un jūtīgs, neprot draudzēties, neprot spēlēties, ir ļoti kautrīgs, nedrošs, ir grūtības palikt bērnu dārzā;
skolas vecumā bērnam ir grūtības patstāvīgi pildīt mājas darbus, būt draudzīgam, sekot pieaugušā norādījumiem, grūtības koncentrēties, ir nenoturīga uzmanība;
bērnam ir hroniskas saslimšanas (valodas attīstības traucējumi, autisms, mutisms, hiperaktivitāte, depresivitāte u.c.) vai attīstības traucējumi.